Népdalok - kicsit másként 1.
2020-11-17 6:55
Csak népiesen!
Könnyű, beküldte:
csibe08*, szerkesztő: VenczelGy
1. Ebből a 8 soros dalból először kiderül, hogy az én szerelmem valahol Délkelet-Magyarországon földműves tevékenységet végez, ám több dolog is megnehezíti munkáját.
Az eke rissz-rossz, a föld már rég nem kapott esőt.
Ráadásul a keze is megsérült, hiába kértem, hogy kevesebbet dolgozzon a faeszközzel.
Cserébe viszont megtudjuk, hogy az én szerelmem a környéken a legszebb, sej-haj!
2. Ez a népdal akár egy állatkertben is játszódhatna, de kiderül, hogy csak egy esküvőn vagyunk, amelyről három versszak regéli el, hogyan zajlott.
Az biztos, hogy ha ez az esküvő valójában létrejött volna, akkor egy furcsán keresztezett faj jött volna létre, amely tagjai szépen zenélnek, de csípnek is.
A dalból megtudjuk még, kik voltak a lagzi vendégei, zenészei (közöttük ráadásul két olyan állat, akik közül meglepődnénk, ha a mulatság végére az egyik nem ette volna meg a másikat!), és azt is, hogy kik voltak a lagzi "kárvallottjai" (pontosan 56-an), akik az asztalon kerültek feltálalásra.
A dal azonban egy meglepő fordulattal ér véget: a vőlegény ugyanis még idő előtt megszökik!
3. Az előző mókás dal után szomorúbb vizekre evezünk. Ennek a népdalnak rengeteg változata fennmaradt, de az eleje közös: Éjszaka van, a fiú eltévedt, ezért a mesélő felszólítja az ég lakóit, hogy segítsenek neki megtalálnia a lány házát.
Innentől ha a Wikipediát nézzük, abban a verzióban a szabad életről, és szintén egy lagziról van szó, ahol a lány már talán menyasszony.
A legismertebb változat azonban sokkal szomorúbb: a fiú végül megtalálja a lány házát, ám in flagranti találja őt. A dal végén pedig magányosan fekszik az erdőben - csak reménykedhetünk benne, hogy élve.
4. Evezzünk egy kicsit hazafiasabb vizekre. Ebben a két versszakos népdalban a búcsúzás áll a középpontban: egy közismert hazai történelmi esemény felé indulnak a férfiak - köztük valószínűleg énekesünk is. Az első versszakban a szerelmüktől, a másodikban édesanyjuktól búcsúznak. Ha még azt is elmondjuk, kiindulási pontunk egy díszes hadieszköz, biztosan tudod már, miről van szó!
5. Zárjuk egy kicsit vidámabb dallal ezt az összeállítást! A dal három versszaka látszólag semmi összefüggésben nincs egymással, azon az egy soron kívül, amely egyben a dal címe is.
Az első versszakban az időjárásról van szó (a hideg, amely a címben található jelenségnek köszönhető, a rosszabb anyagi körülmények között élőt érinti a leginkább). A második versszak két szerelmes évődésről szól, amelyben a fiú felajánlja a lánynak, hogy a hidegtől az menti meg a leginkább, ha odabújik hozzá - azonban a lány visszautasítja.
Az utolsó versszak pedig átcsap egy igazi fiatalos cikizésbe, amelyben egy kisfiút azzal heccelnek, hogy mérete miatt nem töltheti be majd azt a munkát, amelyet akkoriban (biztosan) minden fiú be akart tölteni.
A fentiekben közismert népdalok szövegét írtuk körül. Soronként 2 pontért mondjuk meg a címeket!