A rejtélyes birodalmak kora
2018-07-21 6:55
és örökségük
Könnyű, beküldte:
kadar*, szerkesztő: VenczelGy
Volt egy 300 éves periódus az emberiség történelmében, melynek máig tartó hatása van.
Hatalmas birodalmak jöttek létre, buktak el, kivételes emberek éltek és haltak meg. A főszereplők talán nem is sejtették, hogy a nevük évszázadokkal később is méltán ismert lesz, sőt, hogy az utókor hálásan gondol rájuk. Közös fából faragták őket.
1. Az első emberünk hatalmas uralkodó volt, a fél világ ura. Elsőként talán a történelem során, kivételesen toleráns volt más népek vallásával, kultúrájával. Megértette, tisztelte azokat, talán ennek is köszönhető, hogy tartós birodalmat alapított, mely a fejlődés és a virágzás útjára lépett.
Pedig akkoriban is, a világ számos pontján a terror, az elnyomás, az erőszak volt az úr.
2. Második emberünk azon törte a fejét, hogy hogyan is kellene nekünk, embereknek élni, mi is az emberi lét értelme. Ő volt a világtörténelem első nagy és gyökeresen másképp gondolkodója. Pedig királyi család sarja volt, gond nélkül is élhetett volna. A világ eseményeit figyelve, kutatva, meditációval elérte, hogy megszabaduljon a vágyaktól és a szenvedésektől, megvilágosodott, és hirdette tanítványain, követőin keresztül, hogy mindenki megtalálhatja azt az életet, melyben nincs helye az erőszaknak, nincs hierarchia. Szavait ma is ismerjük, mert tanítványai feljegyezték azokat.
3. A harmadik nevünk egy nép neve, egy olyan népé, amely létrehozta ezidőben a világ legkifinomultabb kultúráját. Az uralkodás egy jobb módja kezdett megvalósulni, és bár véget ért ez is, de hatása és emléke élő maradt mindvégig, és ezt próbálja újból és újból megvalósítani a világ jobbik része.
4. Negyedik emberünk is az életről elmélkedett. Gondolatait a birodalomban uralkodó zűrzavaros idők hívták életre. Látta, hogy a fegyelem és tisztelet normái eltűnőben vannak. Járta a vidéket, hintette tanait. Meggyőződése volt, hogy az élet apró cselekedetei az egész társadalmat jobbá tehetik. Követőit a hagyomány és a család tiszteletére, az ősi törvények és helyes viselkedés szabályainak betartására szólította fel. Mások tiszteletét csakis önmagunk tiszteletén keresztül érhetjük el. Halálakor úgy érezte, kudarcot vallott, nem értette őt meg a világ, ám a követői folytatták munkáját, lejegyezték tanításait. A későbbi korokban felismerték igazságát, és filozófiája végül gyökeret eresztett a társadalomban, beágyazódott az állami intézményrendszerbe.
5. Az ötödik emberünk is legendás uralkodó volt, a világ egyik legnagyobb hódítója, első emberünk példáját követte. Integrálta a leigázott népek kultúráját, azok egymáshoz közelítésében látta birodalma megszilárdítását.
6. A hatodik emberünk arra ösztönözte tanítványait, hogy mindent kérdőjelezzenek meg, azt mondta, hogy a vizsgálódás nélküli élet nem embernek való, meg azt is, hogy bizonyos emberek nem érdemelnek szavazójogot, mert olyan ostobák, hogy képtelenek azzal okosan élni, meg azt is, hogy gondolataink erősebbek a fegyvereknél. A hatalom vezetői fenyegetve érezték magukat és koholt vádak alapján halálra ítélték. Ő sem sejtette, hogy az ő elveiből nő ki később a nyugati filozófia és a szólásszabadságra épülő társadalom. Gyökeresen új gondolatokat fogalmazott meg arról, hogy hogyan éljünk, és a vezetők hogyan szolgálják és tiszteljék népüket. Gondolatait még ma is szenvedélyes vita övezi.
Öt emberünk és az említett nép emberei megelőzték korukat, de olyan hatással voltak a világra, hogy általuk mindenképpen jobbá vált.
Sorold fel őket 1-1 pontért, 4 pont az indoklásért jár.