Prím(a) tollforgatók
2017-04-13 6:55
Embert tolláról, madarat barátjáról...
Nehéz, beküldte:
pasztoi_istvan*, szerkesztő: VenczelGy
Keresünk öt magyar irodalmárt, akiknek a négyjegyű születési és halálozási évük is prímszám.
Az alábbiakat tudjuk még róluk:
1. Nem igazán a verseskönyveiről híres, pedig tíznél több kötetét adták ki. Nevét talán kevesen, de műveit annál többen ismerik. Akik például a 90-es, 2000-es években jártak általános iskolába, azok valószínűleg találkoztak az általa szerkesztett irodalomkönyvekkel. De a többiek se essenek kétségbe, egy igen ismert, 45 éve (jelenleg is) folyamatosan koncertező rockzenekar szövegeinek zömét ő írta.
2. Születési éve vitatott, a két egymás melletti évszámból a nagyobbik a prím. Író, költő és filozófus, aki a nyüzsgő városi életet végül a magányra cserélte. Anyagi megfontolásból még vallást is váltott. Egyik műve mérföldkő a magyar irodalomban, egy másiknak a részlete az iskolai szöveggyűjtemények masszív szereplője. Egykori lakóháza ma emlékmúzeum egy folyóparti településünkön. (Eredetileg ennek a háznak a kertjében temették el, azóta a hamvai már máshol vannak.)
3. Még fiatalon, Sopronban ismerkedett meg Petőfivel. Később Debrecenben is együtt tanultak, majd Pesten egy ideig együtt is laktak és együtt tanultak egy idegen nyelvet. Írónak készült, szerkesztő vált belőle. Írótársai tisztelték, becsülték. Ő volt az első, akit nagyobb önálló mű felmutatása nélkül, szerkesztői munkája elismeréséül az Akadémia, majd nem sokkal később a Kisfaludy Társaság is tagjai közé választott.
4. A magyar irodalomtörténet egyik vezéregyénisége. Író, költő, műfordító, nagy levelező. Irodalmi munkássága két nagy szakaszra bontható, melyeket börtönévei választanak el. Az erről az időszakról szóló emlékiratai halálának 100. évfordulóján jelentek meg könyvalakban először (milyen érdekes, még ez az évszám is prím). Általában több műve is szerepel a középiskolai irodalmi szöveggyűjteményekben.
5. Költő, író, parlamenti képviselő, de fontos tisztségeket töltött be a Kisfaludy Társaságban is. Azon kevesek közé tartozik, akik élőben hallhatták saját versüket Jászai Mari előadásában. A két világháború között az egyik versét -amelyben egy ókori nép ágyúöntése is szóba kerül- betéve tudták a diákok, mert kötelező memoriter volt. Művei 1948-tól évtizedekre tiltólistára kerültek.
Ki ő és ...
1. ... mi a zenekar neve?
2. ... melyik folyó partján fekszik az emlékház?
3. ... milyen idegen nyelvet tanultak Pesten együtt Petőfivel?
4. ... mi a börtönéveket bemutató emlékiratok címe?
5. ... mi a kötelező memoriterként említett vers címe?