ROVATOK

FELADVÁNYOK

BETŰTÉSZTA

ASSZOGRAMMA

JÁTÉKOK

KVÍZJÁTÉK

FÓRUM

REGISZTRÁCIÓ

A mai nap képe

nap képe

Küldj be te is képet!
Képeslapküldés

Keresés az oldalon:

Friss fórum:
Feladványok (17482)
Tőlem Nektek (12425)
Ezek is mi vagyunk (473)
Ki mondta? (259)
A nap képe (3894)
Játékok (1305)
asszogramma (1872)
Hónap feladványa (695)
A hét kérdése (2030)
Nyomasevics Bobacsek (1202)
Betűtészta (3050)
Szívből szóló versek (1166)
Elnökválasztás (6)
Érdekes, vicces, jó honlapok (857)
Jellemezd Magyarország helyzetét egy filmcímmel! (15)

 > Még több fórum

A hét kérdése:

Jelentkezz be a heti kérdéshez!

 > régebbi kérdések
 > kérdés beküldés

Legolvasottabbak:
IQ teszt
Egy angliai egyetem kutatásai
Varázsgömb
Hipnózis
Agyscanner

 

Megoldódott a matematika legnagyobb rejtélye?

 
    2004.06.10.  yoda     
A matematika egyik legnagyobb problémájának tartott Riemann-hipotézis bizonyítását publikálta saját honlapján Louis De Branges de Bourcia francia matematikus. A sejtés bizonyításáért egymillió dollárt ajánlottak fel.

Hirdetés




David Hilbert königsbergi (ma Kalinyingrád) matematikus 1900 augusztusában feladta a leckét az utókornak. A párizsi Nemzetközi Matematikai Kongresszuson tartott előadásában összegyűjtött a 20. század legfontosabb matematikai problémáinak tartott 23 problémát.

Ezek közül néhány fogalommá vált, és a 20. század kiemelkedő matematikai teóriáiként tartják őket számon (például a kontinuum hipotézis megoldása, vagy az algebrai számelmélet kialakulása).

A problémák jelentős részére megtalálták a választ a huszadik században, de három kérdés, a 6-os, a 8-as, és a 16-os viszont napjainkig megoldatlan. Azaz, ha elfogadják Louis De Branges de Bourcia bizonyítását, akkor már csak két feladat marad.

A prímszámoknak, így a kettőnek, háromnak vagy az ötnek az egyen és önmagán kívül nincs más osztója. Már az ókorban Eukleidész bizonyította, hogy végtelen számú prímszám létezik, ám, hogy hol vannak, milyen sorrendben követik egymást, az rejtély. Bernhard Riemann zéta-függvényével adott egy formulát a prímszámok elhelyezkedésére, ám eddig nem sikerült se igazolni, se cáfolni. Több milliárd számra a formula működik, egy elegáns bizonyítás azonban még várt magára.

A Riemann-sejtés egyike a hét "millenniumi" problémának, melyek megoldásáért a Clay Intézet egy-egy millió dollárt ajánlott fel. A hét hipotézist 2000-ben hirdették ki, és ezeket tartják a matematika legnehezebb, legmakacsabb problémáinak.

Louis De Branges de Bourcia, az indianai Purdue egyetem matematikusa kedden saját egyetemi honlapján publikálta a Riemann-hipotézis 23 oldalas bizonyítását.

"Kérem a többi matematikust, hogy ellenőrizzék az erőfeszítéseimet - írta de Branges egy közleményben. - Közben hivatalosan is megjelentetem a bizonyítást, de a körülmények miatt szükségesnek éreztem, hogy azonnal publikáljam az Interneten."

A bizonyítás elérhető Louis De Branges honalpján: http://www.math.purdue.edu/~branges/


  Kapcsolódó cikkek



Felhasználónév:

Jelszó:

Jelszóemlékeztető



Friss feladványok:
 Kilencszázas
 Betűrejtvények 27.
 Nem kellett útlevél
 Stációk 18.
 Párosítás 9.
 Periódusos szavak - kicsit másképp 2.
 Csak a kezeMet figyeld!

Hirdetés

© 2017 DigitalAge

impresszum  ::  médiaajánlat  ::  segítség  ::  ajánló  ::  kezdőlapnak  ::  kedvencekhez   RSS