ROVATOK

FELADVÁNYOK

BETŰTÉSZTA

ASSZOGRAMMA

JÁTÉKOK

KVÍZJÁTÉK

FÓRUM

REGISZTRÁCIÓ

A mai nap képe

nap képe

Küldj be te is képet!
Képeslapküldés

Keresés az oldalon:

Friss fórum:
Játékok (1302)
Feladványok (17480)
Ki mondta? (258)
asszogramma (1872)
Hónap feladványa (695)
A hét kérdése (2030)
Tőlem Nektek (12422)
Nyomasevics Bobacsek (1202)
Betűtészta (3050)
Szívből szóló versek (1166)
Elnökválasztás (6)
Érdekes, vicces, jó honlapok (857)
Jellemezd Magyarország helyzetét egy filmcímmel! (15)
Ezek is mi vagyunk (472)
Vicces szövegek (4053)

 > Még több fórum

A hét kérdése:

Jelentkezz be a heti kérdéshez!

 > régebbi kérdések
 > kérdés beküldés

Legolvasottabbak:
IQ teszt
Egy angliai egyetem kutatásai
Varázsgömb
Hipnózis
Agyscanner

 

Az ókori posta

 
    2004.05.16.  BlackWanderer     
Vajon hogyan szállították a leveleket az ókorban nagy távolságokra is? Minek a segítségével voltak képesek napok alatt üzenni a rómaiak Rómából valamelyik Kis - Ázsiában található városba?

Hirdetés




"Minden út Rómába vezet!" Ismerjük a több száz éves mondást, és valóban! Az ókorban szinte minden út a Városba futott be, vagy onnan indult, hiszen egy jól működő birodalom alapfeltétele a megfelelő úthálózat, hogy azon keresztül a kereskedők, katonák és persze a futárok, a régi idők postásai gyorsan és könnyedén érjenek célba. A Római Birodalom postaszervezete nem új ötlet. A Perzsa Birodalom ugyanilyen intézményét fejlesztették tovább. A perzsáknak kevesebb útjuk volt, de 4-5 mérföldre egymás után volt egy-egy postahely, ahol a küldönc a királyi menlevéllel ott pihenhetett teljes ellátással, de mindvégig vigyázva, hogy csak rövid időt töltsön ott, hiszen a küldeménynek sietni kell tovább. Ezekkel a postaállomásokkal lehetővé vált, hogy egy küldemény 350 mérföldnyi (500km) utat 5 nap alatt tett meg, azaz 70 mérföldet naponta, lóháton. Fontos leszögezni, hogy a perzsa posta csak és kizárólag állami igazgatási célok kiszolgálását látta el. A perzsa posta irányítója a király utáni méltóság volt, és gyakran előfordult, hogy később ő maga is király lett.

Ezt a rómaiak átvették, és természetesen tovább is fejlesztették. Fáradságos munkával mindehova jó minőségű utakat építettek. Az összes utat, és a mellettük fekvő állomást, kereskedelmi központot, legios tábort, várost feljegyeztek az itinerariukokba, vagyis az útikönyvekbe. Az állomások (stationes) egy nap távolságokra helyezkedtek el egymástól, és közöttük 1-2 mérföldenként lóváltóhelyek (mutationes) voltak elhelyezve. Az utak mellé mérföldköveket telepítettek: ezek hatalmas henger alakú tömör kövek voltak, melyekre feljegyezték hogy melyik várostól hány mérföldre helyezkedik el eme kő ( római mérföld = milia passuum = kb 1500 m). Ezek a kövek olyannyira időtállóak, hogy még a XX. század eleje felé is előfordult, hogy út melletti szoboralapzatnak használták ezeket. Tehát a római postás ezeken az utakon igen gyorsan tudott közlekedni. A császárkorban a posta élén a testőrség, vagyis a preatorianus gárda főparancsnoka állt. A római titkosszolgálat is erre épült fel valamikor az idők során. Agentes In Rebus, azaz a Róma Birodalmi titkosszolgálat tagjai is postásoknak álcázták magukat, postásként titkos leveleket, információkat tudtak viszonylag gyorsan célba juttatni. A titkosszolgálatról szinte semmilyen információnk nincsen, talán ez az egyetlen birodalmi titkosszolgálat, mely valóban titok még a kor specialistái számára is.

A postások élete veszélyekkel teli lehetett. Forrásokban gyakran olvashatjuk, hogy egy-egy ilyen postást elfogtak, és a nála lévő leveket később ellenfelük ellen használták az intrikák ködös színházában.

Az információtovábbításnak sok egyéb módszere is létezett még, például a "limes". Ez a Pannóniában a Duna mellett található erős erődrendszer, számtalan őrtoronnyal és falakkal, melyeket egy hosszú út is végig kísért. Ezekből a megfigyelő tornyokból könnyen toronyról toronyra járhatott az információ hangjelzéssel vagy épp füstjelekkel. Természetesen ez csak erősen korlátozott tartalmú jelzés lehetett: például veszélyre stb.

Híres utak jöttek létre szerte a Birodalomban. Talán az egyik leghíresebb a Borostyánút. Ez az út Pannónián keresztül, ellenséges barbár törzsek területén át vezetett keletre, hogy onnan luxuscikkeket hozzanak Rómának.

Az egyik legrégibb római út a Via Salaria azaz a Sóút. Az egyik legfontosabb ásványi anyagot a sót szállították innen i.e. 4 századtól Rómába.

A római postát, úgy mint a római birodalmat, a népvándorlás viharai seperték el.


  Kapcsolódó cikkek



Felhasználónév:

Jelszó:

Jelszóemlékeztető



Friss feladványok:
 Párosítás 9.
 Periódusos szavak - kicsit másképp 2.
 Csak a kezeMet figyeld!
 Szakmai anagramma 52.
 Szétválogatás 2. (korrigálva)
 Mi a nevem? (2.)
 Tekercs

Hirdetés

© 2017 DigitalAge

impresszum  ::  médiaajánlat  ::  segítség  ::  ajánló  ::  kezdőlapnak  ::  kedvencekhez   RSS